KURSER Hösten 2019 Lp2

Här hittar du listan med  INFO om kursen, startdatum, tid, plats och

kursansvarig för läsperiod 2   

Självregistrering i Ladok är öppen 191029-191112. För att registrera dig,  gå in i studentportalen och vidare till Ladok för registrering. Du loggar in med ditt

studentkonto (gusxxx).

Uppstår problem vid registrering, kontakta studieexpeditionen@physics.gu.se (för matematikkurser kontakta mvguexp.math@chalmers.se )
Är du antagen med villkor innebär det att du inte kan självregistrera dig. Om du inte uppfyller behörighetskraven eller om du inte vet orsaken till ditt villkor kontakta:  studievägledaren majken.lundqvist@physics.gu.se

Din kurshemsida finner du i en av våra två läroplattformar, Canvas eller GUL, beroende på vilken kurs det gäller. (Under en övergångsperiod används båda systemen.)

Gör på följande sätt:

  1. Gå i första hand till Canvas sökrutin (https://gu.instructure.com/search/all_courses/), ange din kurskod och tryck ”Sök”. Klicka på den kurs som går den aktuella terminen. Klicka sedan på ”Kursöversikt” för att få mer information om kursen.
  2. Om du inte hittar din kurshemsida i Canvas, gå till kurssammanställningen för HT2019 i GUL (https://gul.gu.se/public/courseId/89047/coursePath/38212/38410/43028/ecp/lang-sv/listUnderlyingEvents.do) och klicka på din kurs.
  3. Om du inte hittar din kurs, varken i Canvas eller GUL, kontakta studieexpeditionen@physics.gu.se

Schemat till din kurs hittar du via TimeEdit.

Så här söker du fram schemat:

  1. Öppna databasen TimeEdit, klicka på "Öppen schemavisning" och sedan "University of Gothenburg"
  2. Ange kurskoden för din kurs i sökrutan
  3. Klicka på kursen i listan bland "Sökresultat"
  4. Klicka på knappen "Visa schema" till höger

Har du frågor om drop in, tentamen, studieplanering eller vill boka tid, kontakta studieexpeditionen@physics.gu.se.

OBS! Informationen på denna sida är preliminär.

Kurs Kursnamn Lärare Epost Start datum Tid Sal Information
ASM400 Astrophysical Dynamics, 7.5hp Alessandro Romeo alessandro.romeo@chalmers.se 191104 13:15 FL41  
ASM460 Radioastronomical Techniques and Interferometry, 7.5hp Cathy Horellou cathy.horellou@chalmers.se 191105 13:15 ES52  
ASM470 Space Science and Techniques, 7.5hp Arto Heikkilä arto.heikkila@chalmers.se 191105 10:00 EL43  
ASM510 Modern astrofysik, 7.5hp Magnus Thomasson magnus.thomasson@chalmers.se 191104 13:15 ES63  
FIM480 String Theory, 7.5hp Bengt E W Nilsson bengt.ew.nilsson@chalmers.se 191106 13:15 F-N6115  
FIM540 Computational Physics, 7.5hp Göran Wahnström goran.wahnstrom@chalmers.se 191105 08:00 MA  
FIM604 Medicinska material, 7.5hp Caroline Adiels caroline.adiels@physics.gu.se 191105 09:00 ED  
FIM750 Simulation of Complex Systems, 7.5hp Giovanni Volpe giovanni.volpe@physics.gu.se 191105 10:00 KB  
FIM770 Dynamical systems, 7.5hp Kristian Gustafsson kristian.gustafsson@physics.gu.se 191105 13:15 HA2  
FIM784 Spelteori och rationalitet, 7.5hp Kristian Lindgren kristian.lindgren@chalmers.se 191104 10:00 FL51  
FYD050 CAD för 3D-skrivare, 7.5hp Magnus Karlsteen magnus.karlsteen@chalmers.se 191106 18:00 F7101  
FYD102 Elektronik 2: Analog elektronik, 7.5hp Lars Hellberg lars.hellberg@chalmers.se 191104 18:00 F7103  
FYD212 Mikrokontrollers & C-kompilatorer, 7.5hp Lars Bengtsson lars.bengtsson@physics.gu.se 191105 18:00 F7103  
FYD410 C-programmering II, 7.5hp Vitali Zhaunerchyk vitali.zhaunerchyk@physics.gu.se 191105 18:00 FL52  
FYM300 Spektroskopi, 7.5hp Timur Shegai timurs@chalmers.se 191105 13.15 MB  
FYM305 Statistisk fysik, 7.5hp Andreas Isacsson andreas.isacsson@chalmers.se 191105 15:15 FL62  
FYM310 Symmetri, 7.5hp Martin Cederwall martin.cederwall@chalmers.se 191104 10:00 F-N6115  
FYP102 Mekanik A, 7.5hp Maria Sundin maria.sundin@physics.gu.se 191105 08:00 FB  
FYP202 Elektromagnetisk fältteori, 7.5hp Philippe Tassin philippe.tassin@chalmers.se 191104 10:00 FL63  
FYP302 Mekanik B, 7.5hp Evangelos Siminos evangelos.siminos@physics.gu.se 191104 13.15 F-N6115  
LGFY40 Fysik 4 för gymnasielärare, 15.0hp Jonas Enger jonas.enger@physics.gu.se 191104 10:00 Faraday  
LGTK40 Teknik 4 för gymnasielärare, 15.0hp, Ann-Marie von Otter annmarie.von.otter@ped.gu.se 191105 13:15 B4407 Pedagogen